Çubuk II Barajı :Bugün Ankara ilinin ve Çubuk ilçesinin su ihtiyacının karşılanmasında yararlanılan Çubuk 2 barajı; Çubuk ilçesinin yaklaşık 6 km. kuzeyinde yeralmaktadır. Ankaranın Altındağ ilçesi sınırları içerisinde yer alan Çubuk -1 barajının kirlenmesi nedeniyle 1961 Yılında yapımına başlanan Çubuk 2 barajı 1964 yılında tamamlanmıştır. Çubuk Çayı üzerinde inşa edilmiş olan baraj; toprak dolgu tipinde yapılmış olup; gövde hacmi 1.100.000 metreküptür. Akarsu yatağından 61 metre yüksekliğe sahip olan Çubuk 2 barajının normal su kotunda göl hacmi 24.60 hektometre küptür. Göl alanı ise 1.20 kilometre karedir. Baraj gölünü Mendek, Kışla, Bağırcan Çayır ve Hacıkadın dereleri beslemektedir. Yıllık 38 hektometreküp içme ve kullanma suyu temin edilen barajdan 2004 yılından itibaren Ankara merkeze su verilmektedir. Ankara ya verilen su Pursaklar beldesinde yepılan su arıtma tesislerinde arıtılmakta olup ayrıca Çubuk ilçesinin su ihtiyacı da bu barajdan sağlanmaktadır.

Çubuk Barajı aynı zamanda bir mesire ve piknik alanı olarak ta kullanılmaktadır. Baraj girişi ve göl çevresi ağaçlandırılarak ilçe ve Ankara halkının hizmetine sunulmuştur. Daha önce Devlet su işleri genel müdürlüğü tarafından işletilen baraj alanı; 2004 yılından itibaren Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmektedir. Bakım ve güvenliği sağlayan görevliler sayesinde hafta içi veya hafta sonunda şehirden bunalan insanların akınına uğrayan çubuk 2 barajı, Çubuk ilçesinin doğal güzelliği ile dikkat çekici zenginliğinden biridir.

Karagöl :Çubuk ilçesinin doğal güzelliklerinden biri olan Karagöl; İlçenin Kuzeybatısında Kızılcahamam ile Çubuk ilçeleri arasındaki arazide oluşmuştur. Başkent Ankara'ya 68 km. Çubuk ilçesine ise 28 km uzaklıktadır. Küçük ve derin bir krater gölü olan Karagöl den çıkan suların bir kısmı Mürtet ovasını sulayan ova çayı na karışmaktadır.

Etrafı ormanla kaplı olan Karagöl temiz havası eşsiz güzelliği ile aynı zamanda bir mesire yeri olarak ta kullanılmaktadır. Çevresinde piknik alanları ile Ankara ve çevresinden gelen misafirleri ağırlayan Karagöl; İç Anadolu Karasal ikliminden Karadeniz in nemli iklimi arasında bir geçiş özelliği taşır. Bunu orman florasında görmemiz mümkündür. Meşe ve çamların arasında fındık ağaçlarına bile rastlanmaktadır. Gölün çevresindeki arazinin sarp ve yüksek olması buranın hem sportif amaçlı; hem de dinlenme amaçlı olarak kullanılmasına müsait bir konum oluşturmaktadır. Yaz mevsiminde bulunduğu yerin yükseltisi nedeniyle oldukça serin olan Karagöl de Ankara valiliğine ve Gazi Üniversitesine ait tesislerde yer almaktadır.

Bu gün sadece günlük yorgunlukların atıldığı Karagöl; değerlendirildiği takdirde temiz ve sağlam havası ile pek çok hastanın şifa bulabileceği bir yer olabilir. Yapılacak bir sanatoryum veya dinlenme tesisleri ile sağlık alanında tedavi ve sağlık turizminde önemli bir konuma gelebilir.

Ay Kayası : Ay kayası merkezimize 36 Km uzaklıkta olup, Kızılören köyüne 4 km uzaklıktadır. Uluağaç köyü üzerindendegidiş yolu mevcuttur.

 
 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ÇUBUK KAYMAKAMLIĞI
YAVUZ SELİM  MAHALLESİ  HÜKÜMET CAD. NO:25 HÜKÜMET KONAĞI ÇUBUK/ANKARA
Tel : 0 (312) 837 88 10 - 837 93 93

e-posta : cubuk@icisleri.gov.tr